Çalışan Motivasyon Etkinlikleri Nedir?

İş hayatında çalışanların motivasyonunu arttırmak, işe odaklanmasını sağlamak amacı ile kurum içerisinde veya kurum dışında bireysel veya gruplar halinde yapılan etkinliklerdir.

Çalışanların Motivasyon Etkinlikleri Nelerdir?

  1. Ücret artışı ve performansa yönelik ekonomik ödüller
  2. Eğitim ve geliştirme
  3. Örgütsel ve yönetsel araçlar
  4. Kurumsal Etkinlikler

Ücret Artışı ve Performansa Yönelik Ekonomik Ödüller

Çalışanın performansının artmasında aldığı ücret ve diğer imkanlar önemli bir yer teşkil etmektedir. 6 aylık ya da yıllık maaş artışı ve yıl içerisinde çalışana sunulan ekonomik değeri olan ödüllerin çalışan motivasyonuna olumlu etki verdiği yapılan çalışmalar ile kanıtlanmıştır

Eğitim ve Geliştirme

Çalışanın sektöründe ve kariyerinde ilerleyebilmesi için gelişen çağa ayak uydurması, şirket içi ya da dışında alacağı eğitimlere katılması da motivasyon artışında önemli bir unsur olarak dikkat çekmektedir. Düzenlenen programlar ve eğitim seminerleri ile kariyer hedefine dair yeni bilgiler kazanılmaktadır.

Örgütsel ve Yönetsel Araçlar

Çalışanları çeşitli örgütsel ve yönetsel araçlar yardımıyla da motive etmek mümkündür. Uygun bir biçimde kullanılması gereken örgütsel ve yönetsel araçlardan bazıları şöyle özetlenebilir.

Amaç birliği: Örgütsel ve bireysel amaçlar içerisinde yürütülen çalışma faaliyetinin verimli bir şekilde devam etmesi için örgütsel ve bireysel amaçlar çakışmamalıdır. Bireysel amaçlarla örgüt amaçlarının paralelliği sağlanmalı, belirlenen örgütsel amaçların çalışanlar tarafından da özümsenmesi yöneticilerin hedefi olmalıdır

Kurumsal etkinlik

Çalışan motive etkinliklerinin en önemli ve geri dönüşümü en hızlı olan aktivitelerinin başında kurumsal etkinlikler gelmektedir. Çalışanların keyifli anlar geçirdiği, iş stresinden uzaklaştığı motivasyon etkinlikleri, şirket içerisinde ki kurum kültürünün gelişmesine, ekipler arasında ki ilişkinin güçlenmesine katkı sağlar.Alternatif birçok etkinliğin çalışanlara sunulması, iç iletişimi de kuvvetlendirmektedir.

Haftanın son gününde veya yoğun mesai saatlerinde çalışanlarınıza tanıyacağınız kısa ama keyifli molalar ile çalışanlarınıza dinlenme imkânı vererek onların kendilerini değerli hissetmelerini sağlayabilirsiniz.

Klasik eğitimler yerine çalışanlarınız hoşça vakit geçireceği ve daha çok bilgi elde edeceği eğitim organizasyonlarına yönelmeniz çalışanlar arasında eğitime olan ilginin daha fazla artmasını sağlayacaktır.

Çalışan motivasyon etkinliklerinin bir diğer başlığı ise outdoor etkinliklerdir, çalışanlarınızın hoşça vakit geçirdiği bir piknik organizasyonu ulaşmak istediğiniz hedefe sizi çok daha hızlı bir şekilde götürecektir. Lezzetli yemekler, takım çalışmasını destekleyici aktiviteler ile çalışanlarınızın moralini ve enerjisini yükseltebilirsiniz, bu sayede dinlenmiş olan çalışanlar işlerine çok daha üretken bir şekilde döneceklerdir.

Çalışan Motivasyon Etkinlikleri için Business Fun Days Yanınızda

Çalışanlarınızın Motivasyonunu arttırmak ve büyük şirket kültürüne odaklanmak için business fun days ekibinin sizler için hazırladığı bir aktivite bulunmaktadır, ihtiyaçlarınıza yönelik etkinliklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Blog