top of page

İşyerinde Çalışan Motivasyonu Neden Bu Kadar Önemli?İşyerinde Çalışan Motivasyonu Neden Bu Kadar Önemli?


Birçok araştırma, çalışan motivasyonunun çalışan bağlılığı ile yüksek oranda bağlantılı olduğunu göstermiştir. Ayrıca, çalışan bağlılığı neredeyse her zaman daha yüksek üretkenliğe yol açar.

Bu nedenle, kuruluşların şu soruyu yanıtlamak için daha fazla çaba sarf etmesi gerekmektedir: çalışanları sürekli olarak nasıl motive edebiliriz?

Aslında, yapılan çalışan bağlılığı konusundaki anketlere göre, çalışanların %70'i endişe verici bir şekilde tam potansiyelleriyle çalışmıyor. Neden diye sorabilirsiniz?


Mesele şu: Şirket bağlılığı az olan çalışanlar şirketlerine duygusal olarakta daha az bağlı olma eğilimindedir. Şirketleri için çalışmaktan gurur duymazlar, yöneticiler gibi davranmazlar ve genellikle şirketin değerlerini paylaşmazlar.


Dahası, çalışanlar işte mutsuz olduklarında veya kendilerini işlerinden kopuk hissettiklerinde, kendilerini işe dahil hissetmedikleri için iş büyütme konusunda yenilik yapmaya veya proaktif bir yaklaşım benimsemeye çalışmazlar.


Ancak unutmayın ki  işinizi bir sonraki seviyeye taşımak için kuruluş içerisinde ki herkesi bu büyümeye dahil etmeniz gerekiyor.
Yüksek Çalışan Motivasyonunun Faydaları Çalışanlar nasıl motive edilir?

Bu, dünyadaki kuruluşlar arasındaki en büyük endişelerden biridir.

Bir şirket ne kadar büyük veya küçük olursa olsun, çalışan motivasyonu her zaman işverenlerin en büyük hedeflerinden biri olmalıdır.

Unutmayın !!  Her şey geliştirdiğiniz şirket kültürüne (değerler dahil) bağlıdır. Hepimiz Y kuşağının ne kadar talepkar olabildiğinin farkındayız ve çoğu işveren yeni beklentilerinin, isteklerinin ve ihtiyaçlarının farkında. Bununla birlikte, işverenlerin nasıl uyum sağlayacaklarını öğrenmeleri gerekir çünkü yüksek çalışan motivasyonunun faydaları çoktur.


Çalışanları nasıl motive edeceğinize dair bölüme geçmeden önce, motivasyonu yüksek çalışanlara sahip olmanın faydalarını anlamak önemlidir.


Motive olmayan çalışanlarla karşılaştırıldığında, motive çalışanlar :


 1. Belirsizliği daha iyi ele alır

 2. Daha iyi problem çözücülerdir,

 3. Daha yenilikçi ve yaratıcıdırlar, 

 4. Proaktiftirler,

 5. Daha üretkenlerdir,

 6. Şirketin hedeflerini daha iyi anlarlar,   

 7. Kendi hedeflerine ulaşmak için çalışırlar,

 8. Şirketin hedeflerine ulaşmak için çalışırler,

 9. Daha müşteri odaklıdırlar,

 10. Şirkette daha uzun süre kalırlar,

 11. Daha uyumlu ve değişikliklere açıktırlar,

 12. Daha iyi takım oyuncularıdır,

 13. Diğer çalışanlar üzerinde iyi bir etkiye sahip olurlar,

 14. Daha sağlıklı olma eğilimindedirler, 

 15. Marka elçileridirler,Çalışanları Nasıl Motive Edersiniz?


Çalışan Motivasyonunu Artırmak için İpuçları;


Hissetirmek, Şirket, Ofis veya fabrika içerisinde yapacağınız farklı etkinlikler ile onlara değerli olduklarını hissettirin.İletişimi Güçlendirin, Onlar için planlayacağınız organizasyonlar da onların da fikrini alın.Süprizler Yapın, İnsanlar sevildikleri kişiler tarafından sürpriz yapılmasından çok hoşlanırlar, Şirketin bir parçası olduklarını onlara minik süprizler yaparak gösterin.Sağlıklarına önem verin, Şirket molalarında veya ailesi birlikte evinde atıştırmak istediğinde onları çok daha sağlıklı görmek istediğinizi belirten bir not eşliğinde sağlıklı atıştırmalık paketleri hediye edin.


Kurumsal bir şirketin ve yöneticilerinin hedefleme sürecine dahil etmesi gereken en önemli konulardan birisidir Çalışan Motivasyonu, Kurumsal bir organizasyon, çalışanların motivasyonlarını arttırma da ve kendilerini değerli hissetmelerini sağlama da büyük rol oynayacaktır.


Unutmayın, Bu organizasyonları ve etkinlikleri çalışanlarınızın / personellerinizin

motivasyonunu arttırmak, verimliliğini yükseltmek için düzenliyorsunuz, Mutlu bir çalışan ekibi ile uzun süren bir iş motivasyonunu elde etmek için düzenleyeceğiniz kurumsal etkinliklere, kurumsal organizasyonlara şirket yöneticilerinin ve eğer mümkün ise şirket sahiplerinin de katılmasını sağlayın. 


Not: Kurumsal Motivasyon Etkinliklerimize buradan bakabilirsiniz39 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page