top of page

Personel Motivasyonu Neden Önemlidir? Nasıl Geliştirilir?Personel Motivasyonu Neden Önemlidir? Nasıl Geliştirilir?

İşyerinde motivasyon, ekibinizin, departmanın ve hatta şirketin performansını etkileyen kritik bir unsurdur. Bu nedenle çalışanlarınızı motive etmek düzenli bir rutin olmalıdır.

Ne yazık ki çalışan motivasyonunun önemini anlayamayan şirketler var. Araştırmalara göre, birçok şirket düşük motivasyona sahip çalışanlarını devre dışı bırakmakta; ayrıca bu şirketler çalışanların sadece%13'ünden verim almaktadır. Bu yazımız da herhangi bir işte veya şirkette çalışanların motivasyonlarının neden bu kadar önemli olduğu konusuna değineceğiz.

“Bir çalışanın motivasyonu, müdürüyle olan etkileşimlerin toplamının doğrudan bir sonucudur.” Bob Nelson


Çalışan Motivasyonunun Önemi

Çalışan motivasyonunun önemli olmasının birçok nedeni vardır. Temel olarak yönetimin şirketin hedeflerine ulaşmasına motive edilmiş personeli olmadan ulaşması oldukça zordur.


Motivasyon çalışan üretkenliğinin artmasına yol açar ve şirketin daha yüksek performans elde etmesini sağlar. İş yerinde motive olmayan bir çalışanınız olduğunu düşünün. Muhtemelen çalışırken zamanını kişisel zevk için internette sörf yaparak, hatta başka bir iş arayarak geçirecektir. Bu zaman ve kaynak kaybıdır.


Aynı durumu birçok çalışanınız için hayal etmeye çalışın. Bu, kimsenin içinde olmak istediği bir pozisyon değil.


Motivasyonun Personele Faydaları

Çalışanlar çalışmaya motive olduklarında, genellikle kendilerine verilen görevlerde en iyi şekilde yapma gayretlerini göstereceklerdir. Bu gayret ise şirket için olumlu bir büyümeye yol açacaktır.
Sürekli Çalışan Gelişimi

Motivasyon, bir çalışanın kişisel hedeflerine ulaşmasını kolaylaştırabilir ve bireyin kendini geliştirmesini sağlar. Bu personel hedeflere ulaştığında, çaba ve sonuçlar arasındaki açık bağı fark eder ve bu da onları daha yüksek seviyede çabalamaya etmeye motive eder.


Geliştirilmiş Çalışan Verimliliği

Bir çalışanın verimlilik seviyesi sadece yeteneklerine veya niteliklerine dayanmaz. Şirketin en iyi sonuçları alabilmesi için, bir çalışanın verilen görevi yerine getirme yeteneği ile görevi yerine getirme isteği arasında iyi bir dengeye sahip olması gerekir. Bu denge, verimliliğin artmasına yol açar.
Personel Motivasyonu Nasıl Artırılır

İşyerinizdeki personel motivasyonunu artırmak için hemen harekete geçmeniz için 3 ipucu;


1- İletişimi Geliştirin

Çalışanların motivasyonunu artırmanın en kolay yolu, işyerinde olumlu iletişim kurmaktır. Sadece e-postalara dayanmakla kalmayıp, mümkünse çalışanlarınız ile yüz yüze ve hatta kişisel düzeyde konuşmalarınızı arttırın.


Çalışanlarınızla konuşmak için her gün biraz zaman ayırmayı deneyin veya masanızda oturmak yerine kısa mola etkinlikleri düzenleyerek onlara katılabilirsiniz. Böylece, çalışanlara takımın bir parçasıymış hissi verebilirsiniz. Uzmanlar da ekip iletişiminin çok değerli olduğu konusunda hemfikirdir.


Çalışanlar ayrıca başarılı olmak için çalıştıkları şirketi görmek istiyor. Birçoğunun para tasarrufundan operasyonel iyileştirmelere kadar mükemmel fikirleri var. Önerileri sormak ve dinlemek için biraz zaman ayırmalıdır. Hiçbir şey değerli hissetmekten daha değerli değildir.
2- Bireysel Katkılara Değer Verin

Yönetim, çalışanlarının bireysel çabalarının ve katkılarının şirketin genel hedef ve yönlerinin önemli bir bölümünü nasıl rol aldıkları konusunda emin olmalıdır. Çalışanlar, çabalarının organizasyonu nasıl etkilediğinin fark ederlerse, gurur duyacak ve çalışmalara katılacaklardır.


Her seferinde iyi iş çıkartan çalışanlarınıza hediye vermek zorunda değilsiniz. Bazen basit bir “Teşekkürler” yeterli olacaktır. Bu anlamlı kelimeler çabayı kabul eder, sadakat oluşturur ve insanları daha sıkı çalışmaya teşvik eder.

“Yönetimin sadece bir çalışan olarak değil, bir bütün olarak onlar hakkında endişe duyduğuna inanan çalışanlar daha üretken, daha memnun, daha tatmin edicidir. Memnun çalışanlar memnun müşteriler anlamına gelir ve bu da karlılığa yol açar. ” - Anne M. Mulcahy3- Pozitif Çalışma Ortamı

Bazen, işyerlerinin pozitif bir çalışma ortamına sahip olmadıkları için çalışanların motivasyonu düşük olabilir. Bunu düzeltmek için, yönetim karşılaşabilecekleri sorunları çözmek için anketler gönderebilir ve çalışanlardan geri bildirim alabilir.


Özetle

Pozitif bir işyeri, şirketinizi zirveye taşıyacak temel unsurdur. İşyerinde çalışanların motivasyonunu teşvik etmenin zaman alıcı ve zor olabileceğini biliyoruz. Ancak, yüksek düzeyde çalışan verimliliği elde etmek için, yönetimin olumlu bir işyeri ortamını sunması gerekir.


Çalışanlarınızın, çalışmalarının ve çabalarının şirketin başarısına önemli bir katkı olduğunu hissetmelerini sağlayın. Her zaman bir 'açık kapı' politikası izlemeyi ve ulaşılabilir bir yönetim ekibine sahip olmayı unutmayın.


10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page