top of page

Piknik Organizasyonu



Piknik Organizasyonları


Çalışanlarınızla birlikte güzel bir gün sizleri bekliyor. Bu gününüze lezzetli yiyecekler, içecekler ve eğlenceli aktiviteler hazırlamak için yanınızdayız. Yıllık şirket yaz pikniği veya gezisi, birçok kuruluş için bir gelenek ve personelinize ve ailelerine unutulmaz bir deneyim sunmak için harika bir organizasyondur. Kusursuz ve bir o kadar da eğlenceli ve unutulmaz bir yaz pikniği oluşturmak için 10 adımlı bir kılavuz derledik.


1- Bütçenizi Belirleyin

Kusursuz bir organizasyon yapmak için, en önemli detayı ilk başta sizlerle paylaşmak istedik. Bu tarz büyük organizasyonlar için iyi bir bütçe hazırlayın ve extra çıkacak durumlara karşı hazırlıklı olun.


2- Davetli Listenizi Genişletin

Kimleri davet edeceğinizi seçmek, etkinlik hakkındaki diğer kararlarınızın çoğunu etkiler. Piknik etkinliğinize personelinizin eşlerini/ailelerini de dahil etmek ve tüm ailelerin birbiri ile kaynaşmasını sağlamak, çalışanların daha rahat ve gerçek anlamda programa dahil olmalarını sağlayacaktır.




3- Organizasyon için Tarihinizi Belirleyin

Özellikle bahar ayları bu tarz organizasyonlar için en uygun mevsimdir. İş yoğunluğu ve projelerin bitişi veya başlangıç tarihleri göz önüne alınarak tarih belirlemesi yapabilirsiniz. Ailelerinde dahil olacağı bir organizasyon planlıyor iseniz hafta sonu çok daha uygun olacaktır. Fakat sadece personelinizin katılacağı bir organizasyon için hafta içini tercih edebilirsiniz. Bu sayede personelinizin hafta sonunu ailesine ayırmasını sağlar ve katılımı arttırabilirsiniz.


4- Mekan Belirleyin

Genellikle bu tarz kurumsal piknik organizasyonu için özel olarak hazırlanmış, doğa ile içiçe bir çok mekan bulunmaktadır. Profesyonel bir organizasyon firması ile çalışıyor iseniz mekan seçimi konusunda firmadan alternatifler isteyebilir veya onların önereceği mekanlar üzerinden ilerleyebilirsiniz.




5- Hedef Kitlenize Uygun ve Çekici Etkinlikler Planlayın

Personelinizin yaş ortalamasına uygun mini aktiviteler ile piknik organizasyonunuzu renklendirin. Karnaval oyunları, karaoke, şişme oyunlar, atölyeler, çoçuk atölyeleri, konserler, canlı müzik programları gibi piknik organizasyonuna katılan tüm davetlilerin kendilerine uygun bir etkinlik seçmesini kolaylaştıracak.


6- Animasyon ve Animatörü Planlarınıza Dahil Edin

Piknik organizasyonunda çalışanlarınızın birarada ve keyifle vakit geçirmelerini sağlamak için animasyon ve animatör hizmetinden faydalanın, bu tarz kalemleri planlarınıza dahil etmek yapacağınız organizasyonun çok daha kaliteli ve iletişim sıkıntısı olmadan birarada yapılacak birçok aktivite ile daha da güzelleşecektir.




7- Piknik Organizasyonunuzu Çekilişler ve Ödüller ile Süsleyin

Personeliniz için hazırlanmış bu özel günde, farklı ve değişik birçok çekiliş ve ödüller ile

personelin organizasyona katılmasını sağlayabilirsiniz.


8- Organizasyonunuzda Görsel Temalara Önem Verin

Tema ya önem vermeniz atmosferin değişmesine yardımcı olur ve eğlenceyi daha da arttırır. Alan süsleme, Masa süsleme, Fotoğraf çekim alanları oluşturma etkinlik bitimi sonrasında da personelin belirli aralıklarla bu eğlenceli günü hatırlamasına yardımcı olacaktır.




9- Menünüzü Çeşitlendirin

Tek bir yemek seçeneği yerine birden fazla yemek seçeneğinin olduğu açık büfe bir yemek organizasyonu çok daha fazla ilgi görecektir. Bu konu da profesyonel bir organizasyon şirketinden catering konusunda destek almak ve iş birliği yapmak bu sürecin yönetilmesini kolaylaştıracaktır.


10- Klasikleri Unutmayın

Patlamış mısır, pamuk şeker, Waffle, dondurma vb. ikramlıkları gün boyunca personelinizin burada vakit geçireceğini düşünerek programınıza dahil edin.




Bingo:


11- Her Türlü Aksiliğe Karşı Hazırlıklı Olun

Son fakat çok önemli birkaç detay, yağmurlu hava için, lojistik gibi beklenmedik durum planlarını göz önünde bulundurun.  Bunların göz önünde bulundurulması ve planlanması başarılı bir etkinlik için önemlidir.


 Mükemmel bir piknik organizasyonu planlamak için tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmek.

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page