top of page

Şirket EtkinlikleriŞirket Etkinlikleri Nedir?


Kurumsal şirketler, hele ki prensiplerine bağlı bir vizyon geliştirmişlerse, çalışanlarının refahını düşünen ve bunun için uğraşan hedefler belirlerler. Bu hedefler, çalışanların rahatlamasını ve eğlenmesini sağlamaya yönelik, yaşam kalitesini ve dolayısıyla iş verimini artıracağı düşünülen etkinlikleri içerir.


Bu etkinlikler çalışanlara yönelik düzenlendiği gibi, çalışanların ailelerinin de faydalanabileceği türden organizasyonlardır. Bu organizasyonlarla birlikte şirkette bağların daha fazla sağlamlaşması, çalışanların arasında da manevi bağ kurulması hedeflenir.


Eğlence Motivasyonu Artırır


İş hayatı çoğunlukla stresli, kimi zaman sıkıcıdır. Bu durum aslında çoğu işin doğasında vardır çünkü uğraşmanız kesim bizzat insansa, karşınıza her türlü insanın çıkması ve onlarla iletişim kurmak zorunda olduğunuz gerçeği bir süre sonra sizi yormaya, hatta yıpratmaya başlayacaktır.


Bu yüzde doğal olarak, bazen herkes nefes almaya, ara vermeye, dinlenmeye ve hatta biraz da eğlenmeye ihtiyaç duyacaktır. Bu ihtiyacı gidermek için bazı şirketler, vizyonları gereği kendilerini sorumlu hissederler, çünkü çalışanlarının ihtiyaçları onlar için her zaman önemli olmuştur.


Aileleriyle geçirecekleri zaman, dinlenmek için ihtiyaçları olan zaman, atta eğlence ve keyif alabilecekleri etkinlikler gibi lüks başlıklar için gereken zaman, şirketler tarafından hediye edilebilir. Bu uygulamayı yapan şirketlerde ise gözlemlenen odur ki, çalışanları çok daha motive ve istekli biçimde işlerine devam ederler.


Bireysel ya da Çoklu Uygulamalar


Motivasyon organizasyonları çeşitlilik gösterir. Kimi şirketler düzenli olarak çalışanlarının arasından ayın elemanı seçmeyi uygun bulurlar. Ayın elemanı seçilen çalışan maaş ikramiyesi verilerek motive edilir. Bu uygulama, şirket içinde küçük bir rekabet havası yaratacağı gibi diğer çalışanların psikolojik olarak motive olmasını sağlayacaktır. Daha büyük ve kurumsal şirketlerde, uygulamalar çoğunlukla daha geniş çaplı olup, tüm çalışanların faydalanacağı şekilde düzenlenir.
Happy Hour Etkinlikleri


Şirketlerde son mesai günlerinde yapılan bu etkinlik, şirket etkinlikleri arasında yer alıp çalışanların şirket içinde keyifli zaman geçirmeleri için yapılır. Bir çeşit mesai sonrası partisi şeklinde düzenlenen bu etkinlikte, çalışanların hafta ya da haftalar boyunca edindikleri yorgunluğu atmaları için yapılan eğlence etkinlikleridir.


Yine şirket içinde işe girme yıldönümü zamanlarında, doğum günlerinde, kişiye özel günlerde kutlama için yapılan etkinlikler, çalışan verilen değerin bir başka göstergesi olarak yapılan organizasyonlardır.


Grubu Büyüten Organizasyonlar

Elbette şirket etkinlikleri yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Aile sahibi çalışanların da içinde bulunduğu organizasyonlar da sıkça planlanır. Özellikle şirket piknikleri, hem çalışanların ailece kaynaşmasına hem de tüm çalışanların motivasyonunun artmasına sebep olacaktır.


Özellikle çalışanların, şirketini evi, çalışma arkadaşlarını da ailesi gibi görmesi, işini daha çok benimsemesine ve yaptıkları işin hakkını daha doğru şekilde vermesini sağlayacaktır.
Hobi ya da Kişisel Gelişim Eğitimleri


Bu başlığın altına pek çok şey girebilir. Çoğu şirket çalışanlarını hem kişisel gelişim hem de mesleki gelişim için çalışanlarını çeşitli kurslara gönderirler. Bu kurslar çalışanların kademe atlamasına yardım edeceği gibi yeni bir eğitimle kazanabilecekleri yeni bir bakış açısına da yardımcı olur.


Ancak bu seçeneğin dışında hobi ve eğlence amaçlı kurslar da vardır ki bu eğitimler şirket genelinde daha büyük grupları da kapsayabilir. Bu tip şirket etkinlikleri çalışanların daha çok eğlenmelerine ve bunu ortak bir paydada yapmalarına olanak sağlar ki bu da kaynaştırma amacı taşıyan bir başka etkinlik sınıfına girer. Kurs dışında var olan pek çok hobi ve dans topluluğu da yine bu amacı destekler niteliktedir.

Çeşitler İşverenin Hayal Gücüne Bağlı Olarak Şekil Alabilir


Organizasyonlar, şirket politikalarına ve iş verenin tercihlerine göre değişir. Bu seçenekler:


Futbol maçı organizasyonları,

Kokteyller,

Yemekler,

Piknikler,

Kurslar,


şirket içinde ya da dışında yapılabilecek her türlü etkinlik söz konusu olabilir. Ayrıca;Şirket içi motivasyon oyunları,


Yılbaşı partileri,

Ritm çalışmaları,

Yemek pişirme etkinlikleri,

Fotoğraf,

Dalış ve doğa yürüyüşleri


Bu tür etkinlikler arasında yer alır. Daha pek çok seçenek şirket etkinlikleri başlığı altında yer alabilir. Seçenekler, şirketin ayıracağı bütçeye, iş verenin cömertlik seviyesine ve iş yerinde var olan sinerjiye göre şekil alır. Şirket içinde çalışanların ilişkilerinin olumlu olması, seçeneklerin genişletilmesi konusunda oldukça etkilidir.
Teknolojiden Faydalanmak


Takım çalışmasına ve analitik düşüncenin gelişmesine yönelik bir başka organizasyon da oyundur. Çeşitli içeriklere sahip oyunlarla hem maceraya atılmak hem ekip çalışması anlayışını güçlendirmek hem de beyin fırtınasıyla gelişim sağlamak mümkün olur.


Stratejik bakış açısını da geliştiren oyunlar iş hayatının oldukça önem verdiği etkinlikler arasındadır. Eğitimi eğlenceyle birleştiren bu yöntemlerle verimli şirket etkinlikleri organize edilmiş olur.


Hatta oyunlar turnuva şeklinde düzenlenerek şirketler arası rekabeti sembolize eden bir mücadele bile resmedilebilir. Bu haliyle geniş kapsamlı bir etkinlik ve daha keyifli bir organizasyon tecrübesi kazanılır. Bu ve buna benzer tecrübeler stratejik bakış açılarına farklılık getireceği gibi çalışanların içindeki hırs ve motivasyonu da tetikleyecektir.
Motivasyonun Kazanca Etkisi


Sektör ne olursa olsun, kazancın artışını sağlamak için motivasyonun artması önemlidir. Motive olmuş her çalışan, şirketin bütçesine artı değer anlamına gelir. Elbette bu artış her iş verenin istediği bir şeydir. Büyüme, kurumsallaşma hatta globalleşme yolunda önemli bir destek olan motivasyonun en verimli kaynağı da mutlu çalışanlardır.


Çalışanların mutluluğu ve refahı, şirketin büyüyüp kazancının artması için en önemli faktördür.


Dünya üzerindeki bütün büyük şirketler, prensip olarak çalışanlarının mutluluğunu ön planda tuttukları için bulundukları seviyeye geldiklerini açıklamışlardır. Bu şirketler, özellikle maddi anlamda çalışanlarının mutlu olduklarından emin oldukları için kazançlarının katlanarak arttığına inanırlar. Konunun mantığına bakıldığında ise bu sebep- sonuç ilişkisi oldukça akla uygundur.


Şirket etkinliklerimize buradan göz atabilirsiniz

5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page