top of page

Çalışan Bağlılığı Nedir?Çalışan Bağlılığı Nedir? 


Mutlu çalışanları olan şirketlerin diğer şirketleri rekabette % 20 oranında geride bıraktıklarını biliyor muydunuz? 

Peki, çalışanınızı nasıl mutlu edersiniz? Onları meşgul et! 

Bu konuda şirketinizin en önde gelen uzmanı olmak için okumaya devam edin.  Şunları öğreneceksin

Çalışan bağlılığın ne olduğu ve başkalarına nasıl açıklanacağı konusunda net bir fikirSizin için, çevrenizdekiler ve şirketiniz için yararları Çalışan bağlılığı Neden önemliÇalışanın Ayrılma maliyeti


Çalışan katılımı nedir?


Çalışan bağlılığı, basitçe ifade etmek gerekirse, bir çalışanın kişisel amaç ve menfaatlerinin, çalıştıkları şirketin vizyonu ve amaçları ile ne ölçüde uyumlu olduğudur.


Çevresindeki tüm farklı bilgiler, görüşler ve değişkenler ile Çalışan Bağlılığı kafa karıştırıcı bir konu olabilir, ancak gizemli olmak zorunda değildir.


Çalışan Bağlılığının Faydaları


Çalışan bağlılığını neden umursayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz.


İşte bağlı çalışanı olan bir şirkete 5 şaşırtıcı fayda:


Daha yüksek verimlilik

Daha yüksek performans

En iyi yeteneğin devamlılığıArtan sağlık ve iyilik hali

Ve (şaşırtıcı bir şekilde) sağlık hizmeti maliyetlerini düşürdü


Doğru bilgi, doğru araçlar ve - en önemlisi - doğru zihniyet ile, kuruluşunuzu dönüştürmenin ve alt sıranızı iyileştirmenin güçlü bir yolu olabilir.


Ve iyi haber şu ki ... bu yazıyı inceleyerek ilk adımı atmışsınızdır.
Çalışan Bağlılığı


Hepimiz duyduk. Bazılarımız bunun önemli olduğunu bile biliyor olabilir. Ama neden önemli? Daha da iyisi, tam olarak nedir? 


Birincisi, çalışan bağlılığının ne olmadığını netleştirmek için yardımcı olabilir.

Halkın inancının aksine, çalışanların katılımı iş tatmini ile aynı şey değildir ve sadece iş mutluluğu anlamına da gelmez.


İster inanın ister inanmayın, bireyler aslında işlerinden memnun olabilir ve hala işten ayrılmaya meyilli olabilirler.  (Her gün geç saatte ofise giren, erken ayrılan ve çok maaş alan bir çalışanı düşünün.)


Tüm çalışanlar mutludur, ancak tüm mutlu çalışanlar meşgul değildir.


Öyleyse fark nedir? Cevap performansta yatıyor.


Önemli olan sadece mutluluk veya memnuniyet değil, aynı zamanda bu duyguların bireyin ve şirketin performansı ve üretkenliği ile doğrudan ilgisidir.


Amaçlarımız için Emma Bridger tarafından sunulan tanım (sırasıyla John Smythe tarafından “Baş Nişan Memuru” kitabında önerilen fikirlerden yoğun olarak ödünç alındı) en iyi şekilde çalışıyor: 


John Smythe yazdığı  “The Chief Engagement” kitabından bir alıntı yapacak olursak.

“Çalışan bağlılığı“ kişilerin bir işletmenin başarısına şahsen dahil olduğu ölçüdedir. ”


Bu tanımı neden mi seviyoruz?


Eh, açık ve özlü olmasının yanı sıra, genellikle göz ardı edilen (ancak aynı derecede kritik) duygusal bileşenin yanı sıra, katılımın doğasında var olan performans özelliğinin de olması.


Bağlı çalışanlar fazladan yol alacaktır çünkü organizasyonla güçlü bir duygusal bağlantı kurarlar.


İşletmelerinin başarılı olmasını istiyor, çünkü şirketlerinin misyonu, amacı veya kişisel düzeydeki değerleri ile özdeşleşiyorlar.


Bağımlı çalışanlar bu ekstra katkı sağlıyot, çünkü başarı onlar için kişisel.

Ortaya çıkardığımız gibi, bu iki faktör - duygusal bağlantı ve performans - katılımın anlaşılmasında ve çalışanların işe alım stratejilerinin oluşturulmasında en önemli iki kavramdır.


Bağlı çalışanlar için…


Kendi kendine rehber edinmesini sağlayınİyi tanımlanmış rollere sahip olması sağlayınKuruluşa katkılarını anlayınKişisel ve mesleki gelişime yatırım yapınTakımlarına ve daha büyük bir organizasyona bağlı kalmasını sağlayın


Çalışan Katılımı Neden Önemlidir?


Eğer bağlılığı önemsiyorsan, yalnız değilsin.


Öyleyse neden bütün bunlar odaklanmaya odaklanıyor?


İster inan ister inanma, hepimiz çalışan katılımı işindeyiz.


Bunu düşün…


Bağlılık, kuruluşunuzun içindeki her kişiyi etkiler ve kuruluşunuzun içindeki her kişi alt sıranızı etkiler.


Bu fikir, en iyi, kârlılık, müşteri sadakati ve personel katılımı arasında bağlantı kuran 1990’lı yıllarda bir Harvard Araştırmacı grubu tarafından teorikleştirilmiş bir model olan Hizmet Kar Zinciri'nde ifade edilir.
Ayrılma Maliyetleri

Bağlılığın önemini de destekleyen deneysel veriler var. Son araştırmalara göre, meşgul olmayan çalışanlar şirketlere milyarlarca Liraya mal oldu.

Araştırma şirketi Gallup geçtiğimiz günlerde ABD çalışanlarının % 68,5'inin mevcut rollerinde yer almadığını bildirdi.


Bu grup içinde, işgücünün % 17,5'i kendilerini aktif olarak ayrılmış olarak nitelendiriyor, bu da kendi şirketlerinin başarısını baltalamak için aktif olarak çalıştıkları anlamına geliyor. 

Daha da kötüsü, aktif olarak ayrılan çalışanlar sadece mutsuz ve verimsiz değil, olumsuzlukları da aslında etraflarındaki insanlara zarar vererek potansiyel olarak çalışanları meşgul olmayan çalışanlara dönüştürüyor.


2013 Amerikan Çalışma Alanı Devlet raporuna göre, Gallup, aktif ayrılmanın Amerikan şirketlerine her yıl 450 - 550 milyar dolar verim kaybına neden olduğunu tahmin ediyor.

Araştırmalar, Bağlı çalışanları olan şirketlerin kâr, verimlilik ve ciro dahil olmak üzere bir takım kategorilerdeki rekabeti sürekli olarak daha iyi performans gösterdiğini göstermektedir.


Başka bir deyişle… çalışanların bağlılığını göz ardı edemezsiniz.


Hareket planı


Tamam, şimdi çalışan bağlılığı anlayışınıza hakim oldunuz. Ama sırada ne var? 

Bize milyarlarca dolara mal olduğunu biliyoruz, ancak bu maliyetleri nasıl önleyebiliriz? Sonuçta, kim mutlu çalışanlarla dolu bir ofiste çalışmak istemez ki?


Her seferinde bir bölüm yayınlayacağımız en önemli angajman sütunlarına odaklanan basit bir 4 adımlı kılavuz oluşturduk. Tek yapman gereken takip etmeye izlemeye devam etmek! 

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page