top of page

Çalışan Motivasyonunu Arttıran 6 YöntemÇalışan Motivasyonunu Arttıran 6 Yöntem


Çalışanlarınızın Motivasyonunu arttırmak için, çalışanlarınızı tanımak ve mutlu etmek çok önemlidir.


Mutlu çalışanlar üretkenlikte %100 artış. Bunu zaten binlerce kez duymuşsunuzdur. Herhangi bir iş yapısında, pürüzsüz bir iş akış işleminin sürdürülmesinde mutluluk esastır. Mutluluk şirket kültürünüzün çekirdeği olmalıdır.


Öncelikle çalışanlarınızın ilgisini çekin, size ve işinize nasıl bakacaklarına şaşıracaksınız.

Yıllardır, müşteri mutluluğu işletmeler için her zaman bir öncelik olmuştur. Müşteri her şeyden ve her şeyden önce gelir, ama her şeyi mümkün kılan ön astarlara dikkat etmeyi unuturuz.
Mükemmel müşteri deneyimi sağlamak, tek taraflı bir yolculuk olmamalıdır. Bu durum her iki taraf içinde fayda sağlamalıdır. Sadece daha fazla para kazanmakla ilgili olmamalı, aksine size ve personelinize beklentilerin ötesinde bir tatmin duygusu vermelidir. Çalışanlarınız, markanızdan memnun olan müşterileri görmekten gurur duymalı ve sadece maaş için orada olmamalıdır.


Mutlu çalışanlar sadece işlerini yapmakla yükümlü değildir; iyi bir iş çıkarmalarının sonucunda müşterileri memnun etmeleri doğal bir sonuç olarak gelir. Bu sayede çabalarını daha anlamlı hale getirir ve rolleri hakkında farklı bir bakış açısına sahip olurlar. İşleri sadece bir gelir kaynağı olmayacak, aynı zamanda bunu bir tutku olarak görecekler. Yaptıkları şeyin tadını çıkarmaya başlayacaklar ve yoğun sezonlarda bile yük veya stres hissetme olasılıkları daha düşük olacak.
Çalışanlarınızın Müşteri Memnuniyeti Sağlamadaki Rolünü Tanıma

Birçok çalışan, şirkette oynadıkları rolü anlamakta zorlandıklarında işlerinden ayrılırlar., Patronlar satış ve müşteriyi elde tutma ile ilgili grafikleri tutmak istedikleri için daha agresif olabilirler. Hataların kaçınılmaz olduğunu aklınızda bulundurmalısınız.


Bazen yöneticiler, çalışanlarından çabalarını tanımayı unuttukları, ancak hatalarını göstermede tetikleyici olmaları için çok talep kâr olabilirler.


'Kayıp' veya 'kafası karışmış' olma hissi basit bir stres topluluğuna dönüşebilir. Bu durum tüm şirket için de faydadan daha çok zarar verecektir. Herkes önemli hissetmeli ve birbirlerinin mutluluğuna nasıl katkıda bulunmaları gerektiğini öğrenmelidir.


Peki verimsiz çalışanları mutlu birer profesyonele nasıl dönüştürebiliriz.

İşte... 


Çalışan motivasyonunu arttırmanın 6 yolu,
1. Daima “Teşekkür Edin”

Katkılarının ne kadar büyük veya küçük olduğuna bakılmaksızın, personelinize her zaman yardımcı olduğu için teşekkür edin. Daha fazla iş yapmak istiyorsanız, iki çift elinizin olması daha iyidir. Bunun için büyük bir reklam panosu duyurusuna gerek yok, Hızlı bir sohbet ya da arama bu iş için yeterlidir. Yardımları için basit ve küçük birer hediye göndermekte çalışanlarınızı ödüllendirmenin başka bir yoludur.


2. İletişim Sorunlarını Çözün

Şirketlerin ilerlemesini engelleyen şeylerden biri de iletişim engelli ve sorunlarıdır.

Unutmayın! İletişim anahtardır. Kötü iletişim sadece hoş olmayan bir çalışma kültürü oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda üretkenliği de yavaşlatır.


3. Çalışanlarınızdan da Fikir Alın

Evet, siz karar vericisiniz, ancak işleri sizin için yapacak olan çalışanlarınızdır. Onların tavsiyesini veya görüşünü almakta tereddüt etmeyin. Çalışanlarınızın da yeni bir bakış açısı ve yaratıcı fikirler sunabileceğini unutmayın.


4. Verimli bir atmosfer yaratın

Ofisin fiziksel yerleşiminin çalışanlarınızın verimliliğini etkilemediğini düşünüyorsanız tekrar düşünün. Kalabalık ve dağınık alanlar aslında olumsuz bir hava yaratabilir. Çalışanlarınızın çalışması için yeterli alanınız olduğundan emin olun. Rahat bir atmosfer yaratmak için çalışma ortamına biraz yeşil ekleyin. İç mekanlarda yaşayabilen bitkiler bu düzeni yaratmanıza yardımcı olacaktır.


5. İyi bir lider olun

Lider bir yöneticiden farklıdır. “İyi” bir lider, çalışanlarına net beklentiler veren liderdir. Ne yapılacağını ne zaman yapılacağını ve sorumluluklarının neler olduğunu tam olarak tanımlayın. Ekibinize sağlam bir yön ve destek verin.


6. Sorumluluk alın 

Çalışan motivasyonunu arttırmanın en önemli maddesi, ekibin yaptığı hataların da sorumluluğunu alın. Evet, hataları yapan ekibinizdi ama sadece emirlerinizi uyguluyorlardı. İyi bir Kaptan, ekibi için tüm sorumluluğu üstüne alır ellerini temiz tutmak için birini tekneden atmaz.
Çalışanlarınızla bağlantı kurmak ve onları mutlu etmek şirketinizin morali, çalışanların elde tutulması ve üretkenlik üzerinde büyük bir etki yaratabilir!

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page