top of page

Evden Çalışan Personeli Motive EtmekEvden Çalışan Personeli Motive Etmek

Uzaktan çalışanların, bir ofis ortamında çalışıyormuş gibi birbirlerine bağlı olduklarını hissetmeleri gerekir. İşin püf noktası, fiziksel boşlukları dolduran fikirler bulmaktır.

Çalışanlarınız çok bir yakın zamanda COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle çalışma ortamlarından geçici veya kalıcı olarak uzaklaştı. Bu durumda yeniden üretkenliği sağlamak için güçlü bir bağ duygusu yaratmak için firmaları online motivasyon etkinliklerine başvuruyorlar.


Aynı zamanda birçok uzaktan çalışan ekip üyesi de kurulamayan bağdan ve iletişim kopukluğundan dolayı oldukça sorun yaşamaktalar. Yeni normal düzen beraberinde dijitalleşmeyi de getirdi, tüm çalışmalar artık dijital platformlar üzerinden gerçekleşmekte ve bunun sonucunda da çalışanlar arasında iletişim kopukluğu yaşanmaktadır.


Yaşanılan sorunların başında gelen dijitalleşme hem rahatlığı hemde belirsizliği de beraberinde getirdi. Tedirgin ve sorularına cevap bulmaya çalışan, ekibinizin motivasyonunun ve verimliliğin düşmesi üretkenliğinin azalması hatta yeni iş arayışına giriyor olması sürecin oldukça normal karşılanması gereken belirtileri arasında yer almaktadır.


Bu durumda yapılması gereken ekibinizin ve çalışanlarınızın yanında olduğunuzu göstermeniz ve hatta bunu gözle görülür bir şekilde sunmanız gerekir. Ekonomik sıkıntı yaşamayacağını, işten çıkarılma gibi bir durumun olmayacağını, yeni normal düzende de çalışmaya devam edeceklerini ve onların hale değerli olduklarını hissettirmeniz gerekir. Hadi gelin, şimdi ekibinizi mutlu ve motive etmenin yollarına birlikte bakalım.


Fiziksel Açığı Kapatın

Ofis ortamında her gün nasıl davranıyorsanız aynı şekilde davranmaya ve bu davranışlarınızı dijital ortama yansıtmaya çalışın. Eskiden olduğu gibi davranılıyor olması çalışanlarınızın kendilerini güvende hissetmelerine ve yeni normal düzeni daha kolay kabul etmelerini sağlayacaktır.Takdirlerinizi ve Teşekkürlerinizi Belirginleştirin

Ofis ortamında başarılı işler, doğum günleri vb. kutlamak için sözlü bir tebrik dileği veya basit bir kutlama yeterli olarak görülmekteydi. Belirsizlik döneminde ve motivasyonu düşen çalışanlarınız için tebriklerinizi veya kutlamalarınızı daha da belirginleştirin. Örn; doğum günü için evine göndereceğiniz küçük bir sürpriz pasta veya tüm çalışanlarınız için özel olarak hazırlanmış sürpriz kutular ile onlara değerli olduklarını hissettirin.
Kişisel Gelişimlerine Katkı Sağlayın

Dünya’yı ele geçiren salgınla mücadele kapsamında birçok çalışanınız sosyal ortamlarından uzaklaştı ve herkes gibi sizler gibi onlarda yalnızlaştıklarını hissediyorlar. Hissedilen bu duygu verimliliğinde azalmasına neden olmaktadır.


Çalışanlarınızın online olarak katılabileceği atölyeler, söyleşiler vb. online etkinlikler düzenleyin. Bu etkinlikler onların hem stres atmasını sağlayacak hemde sosyal ortamdan uzak kalmanın boşluğunu dolduracaktır. Bu sayede motivasyonlarında verimliliklerinde artış gözlenecektir.Pozitifliği ve Sağlığı Teşvik Edin

Dünya da ki birçok insan yaşanılan salgın yüzünden sağlıklarını kaybetmekten ve hasta olmaktan korkmaktadır, her gün açıklanan verilere bakmak hastalıktan dolayı ülkemizde yaşanılan travmatik olayları izlemek ve dinlemek korkularını daha arttırmaktadır.


Pozitifliği sağlığı teşvik etmekte öncü olun! Online egzersiz aktiviteleri, Online Nefes aktiviteleri, Online Pilates aktiviteleri ile sağlıklarını korumalarına, hareket etmelerine ve bu sayede pozitif düşünmelerini sağlamaya yardımcı olun. Unutmayın, Spor ve hareket negatif duygulardan arınmaya, bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve sağlıklı bir vücudun oluşmasını sağlayan en büyük aktivitedir.
Bingo!

Sağlıklı bir vücudu etkileyen en ölümcül silahlardan bir tanesi olan sigara ’ya karşı savaş açın. Sağlığınız bizim için değerli deyin ve sigara içen çalışanlarınızın sigarayı bırakmaları ve bir daha içmemeleri durumunda onları ödüllendireceğinizi belirtin.


Ödül ne kadar büyük olur ise teşvik ve talepte o kadar artacaktır. Örn; bilgisayar, Tablet, akıllı saat, ailesiyle birlikte kışın veya yazın kullanabilecekleri tatil paketleri. Çalışanlarınızın her biri için motivasyonunu neyin artırdığını tam olarak bilemezsiniz, ancak onlara çözümler sunabilirsiniz. Bu şekilde, ihtiyaçlarını karşılamak için elinizden gelenin en iyisini yaptığınızdan emin olmalısınız.


Neyse ki, ekibinizle dijital bir bağ kurmanın ve geliştirmenin birçok yolunu yarattık uzaktan çalışan ekibinizin motivasyonunu arttırmak ve onları mutlu etmek için web sitemizi ziyaret edin ve bugün bizimle iletişime geçin !

0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page