top of page

İş stresinden kurumsal etkinlikler ile çıkın!İnsanları strese sokan temel etkenlerin başında çalışma hayatı gelmektedir. Bireyin çalışma şartları, kişiye taşıyabileceğinden daha fazla işin yüklenmesi, işin karmaşıklığı, sürekli aynı işi yapma, kaldırabileceğinden fazla sorumluluk yüklenmesi, hızlı değişen teknolojik gelişmelere ayak uydurmaya çalışmak, beklediği kariyer hedefine ulaşamaması, iş arkadaşları veya yönetimle olan çatışmalar çalışanların stres yüklenmesine sebep olmaktadır.


İş motivasyonunu artırmak için kurumsal etkinlikler devreye giriyor!


Çalışanlar bazen çalıştıkları ortamdan kaynaklı bazen de kendi kendilerine yarattıkları etmenlerden dolayı ortaya çıkan stresin, çalışanın performansını düşürmek, fizyolojik ve psikolojik olarak sağlığının etkilenmesi, çalışma ortamındaki iş arkadaşları ile ilişkilerinin olumsuz etkilenmesi ve iş kazalarının ortaya çıkması gibi sonuçlarıyla karşı karşıya kalmaktadır. 


İş stresi çalışanların verimliliğini ve enerjisini düşüren, insani ilişkilerini etkileyen, bedensel ve ruhsal rahatsızlıklara yol açabilen bir etkendir. Bunun yanı sıra stres, çalışan motivasyonunu ve performansını arttıracak etkilere de sebep olabilir.


İş stresi bazen kendini belli etmeyebilir ya da işgören bunu doğrudan paylaşmak istemeyebilir. Kişide unutkanlık, dalgınlık, toleransında azalma, uykusuzluk ve tahammülsüzlük gözleniyorsa; iş stresi altında olduğunu anlamak mümkün olur.


İş stresi; sağlık problemlerine yol açabilir. Bu problemler; kalp- damar problemleri, iskelet, sırt bel boyun ağrısı, mide- bağırsak problemleri, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve kronik yorgunluk şeklinde gözlenebilir. Stresin iş yaşamındaki etkileri kontrol altına alınmadığı takdirde tıbbi müdahale gerektirecek boyutlara evrilmesi durumu ortaya çıkabilmektedir.


Bu tür durumların en aza indirgemesinde kurumsal motivasyon artıran birçok etkinlik önemli rol oynamaktadır. Personel eğlence aktivileri ile çalışanların iç iletişimi kuvvetlenmekte ve işi daha fazla sahiplenmeleri hedef alınmaktadır.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page