top of page

Personel Motivasyonunu artırmanın 15 Etkili YoluPersonel Motivasyonunu artırmanın 15 Etkili Yolu

İnsanlar her şirketin ana ve en önemli kaynağıdır. Harika sonuçlar elde etmek için her liderin çalışanlar arasında coşku ruhunu yaratmak ve sürdürmek için bir personel motivasyon stratejisine sahip olması gerekir. 

Aşağıda, personelinizi motive etmenin ve şirketinizin sürekli büyümesini sağlamak için 15 etkili ve ücretsiz yolu bulunmaktadır.


1. Örgütsel Vizyonu Her Üyeyle PaylaşınTüm çalışanların, her ekip üyesinin refahına ve başarısına yol açacak olan kolektif vizyonun farkındaysa, motivasyon ve coşku tüm faaliyetlerin ayrılmaz parçaları haline gelir. Çalışanlarınızın dikkatini bu güçlü vizyona ulaşmanın ihtişamına yoğunlaştırdığınızdan emin olun.


2. Personelinizle İletişim KurunEkip üyelerinin sürekli iletişim olmadan fikirlerini, tutumlarını veya endişelerini öğrenemezsiniz. Onlarla etkileşim kurmak için her fırsatı kullanın ve etkinliklerinizi daha başarılı bir şekilde organize etmenin yüzlerce yeni yolunu keşfedeceksiniz. Personelinizle iletişim kurmayı kolaylaştırmak için etkinlikler düzenleyebilirsiniz.
3. İnsanların Takdir Edilmesini SağlayınHer insanın en büyük ihtiyaçlarından biri takdir edilmesidir. Çoğu zaman takdir etmek paradan daha büyük bir ödüldür. Herkesin kuruma yaptığı benzersiz katkı için içten şükranlarınızı gösterin. Unutmayın iltifat marifete tabidir.


4. Yeni Fikirleri DestekleyinÇalışanlar, sadece günlük görevleri yerine getirmekle kalmayıp, aynı zamanda yeni fikirler önerme ve onları bir gerçeklik haline getirme fırsatı ile güçlenmiş hissedecektir. İnsanlara inisiyatif kullanma şansı verin ve parlak fikirler üretme yeteneklerine hayran kalacaksınız.


5. Zorlu Görevler Verinİnsanlar sürekli aynı şeyler yapıyorlarsa büyüyemezler. Zorlu görevler vererek yeni beceriler geliştirmelerine izin verin. Aynı zamanda görevlerin erişilebilir ve kişinin çıkarları çerçevesinde olduğundan emin olun.
6. Yaratıcılığı Teşvik EtmekÇalışanları denetleme her adımı kontrol etmek anlamına gelmez. Bu, tüm organizasyonel faaliyetlerin en üst düzeyde uygulanmasını sağlamak anlamına gelir. Çalışanşanlarınıza sorunları çözmenin kendi benzersiz yollarını bulma özgürlüğü verin. Kutudan çıkmaları için onlara meydan okuyun. Personelinizin yaratıcılığını artıran kurumsal atölyeler düzenleyebilirsiniz.


7. Her Birine Büyümek İçin Fırsat VerinEğer insanlar her şeyin her zaman aynı şekilde olacağını bilirlerse, maksimum performansla çalışma motivasyonunu kesinlikle kaybedeceklerdir. Bağlılığın ve sıkı çalışmanın yeni kişisel ve profesyonel başarılara yol açacağından emin olmalıdırlar.


8. Her Bireyi GüçlendirinÇoğu zaman insanlar kendilerine inanmak ve içinde daha büyük bir potansiyele sahip olduklarını anlamak için biraz cesaretlendirmeye ihtiyaç duyarlar. Ekip üyelerinizin benzersiz yeteneklerine ve potansiyeline her zaman güvenin.
9. Mümkün Olduğunca Çok Destek VerinOrganizasyonunuzdaki insanlar çeşitli disiplinlere çözüm bulabilecek kadar kendi disiplinli ve yaratıcı olsalar da, her zaman rehberliğinize ihtiyaç duyarlar. Onları olabildiğince destekleyin, sizin ve şirketiniz için aynısını yapmaları için ilham olacaktır.


10. Her Birini Bireysel Olarak Yönetin  Herkesin güçlü ve zayıf yanları vardır. Birisi topluluk önünde konuşma konusunda şaşırtıcı olabilirken, diğeri harika yazma becerilerine sahiptir. İnsanlara güçlü yönleri çerçevesinde çalışma şansı verin ve faaliyetlerinde kendinden emin ve motive olacaklar.


11. Çalışanlarınızın Sıkılmasına İzin VermeyinEkibinizin hevesli ve üretken olmasını ister misiniz?  Rutin  olmaktan kaçının. Rutin, motivasyon katilidir. İnsanların keşfetmesine izin verin. Çalışmayı olabildiğince ilginç ve ilgi çekici hale getirin. Onlara süprizler yapın.
12. Sağlıklı Rekabet YaratınBu amaçla  ödül sistemini etkin bir şekilde kullanabilirsiniz. İnsanlar olağanüstü mükemmelliğin ödüllere yol açacağını bildiklerinde çabalarını ve fikirlerini maksimuma katkıda bulunurlar. Ödül sisteminin herkes için kesinlikle şeffaf olduğundan emin olun.


13. Her Başarıyı KutlayınEn küçük başarılar bile kutlanmaya değer. Başarıya giden yol bin küçük adımdan oluşur. Ulaşılan her bir hedefi yüceltmek. Ekibinize hepinizin bir adım daha önemli adım attığını gösterin. Ofisinizde tüm çalışanlarınızla birlikte uygun bütçeli motivasyon etkinlikleri kutlamalar için harika olabilir.


14. İyi Bir Çalışma OrtamıAraştırmalara göre çevrenin çalışanlar için paradan daha önemli olduğunu göstermiştir. Çalışma ortamını, dinlenmek ve eğlenmek için güzel bir yer haline getirerek personeliniz için ekstra motivasyon yaratmanız için harika bir fırsattır.


15. Bir Takım Yaratın ve İlgileninTakım, karşılıklı destek ve güvenin en önemli değerler olduğu bir aile gibidir. Ekip çalışmalarını hem çalışma sırasında hem de sonrasında organize edin. İşyerinde güçlü bir takım ruhu yaratarak ve sürdürerek başarının yarısına sahip olacaksınız.

33 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page