top of page

Sağlık programlarının çalışanlar üzerindeki etkileriİş hayatında farklı kurumsal aktivitelerin bireye faydası olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Çalışan sağlığı ile ilgili atölye etkinlikleri-programları, belirgin faydalar sunmaktadır.

Biz de çalışan sağlığı programlarının yararlarını sizler için derledik.


1 - Çalışan sağlık programları sağlıklı davranışı artırır ve yaşam tarzıyla ilgili hastalık riskini azaltır.


İş yeri Sağlık Programları Çalışması Raporu Rand Sağlık Quarterly tarafından yayımlanan makaleden öne çıkan kısım şu şekilde:


"Araştırma ile tutarlı olarak, bir sağlıklı yaşam programının bir bileşeni olan yaşam tarzı yönetimi müdahalelerinin sigara içme gibi risk faktörlerini azaltabileceğini ve egzersiz gibi sağlıklı davranışları artırabileceğini buluyoruz. Bu etkilerin zaman içinde sürdürülebilir ve klinik olarak anlamlı olduğunu ortaya çıkardık. Bu sonuç, iş yeri sağlık programlarının yaşam tarzıyla ilgili hastalıkların şu anki salgınını, ABD'deki sağlık maliyeti ve erken dönem hastalık ve ölüm oranlarını belirleyen ana salgını içermesine yardımcı olabileceğini doğruladığı için kritik öneme sahiptir."


Rapor, sağlık programlarının çalışanların sağlığı ve yaşamları üzerinde önemli bir olumlu etkiye sahip olabileceğini göstermektedir. Bu büyük bir anlaşma gibi gelmeyebilir, ama aslında çalışanların sağlık programlarının gücünün kanıtı olarak büyük bir başarıdır.


2 - Çalışan sağlığı programları, katılımın artmasını sağlar.


Ekonomist İstihbarat Birimi tarafından yürütülen ve Humana'nın sponsorluğundaki bir raporda araştırmacılar şöyle yazıyor:


“Ancak, işverenler için en kritik olan EIU araştırması, sağlık programlarının işveren ve çalışanların hedeflerini daha da uyumlu hale getirdiğine dair çarpıcı kanıtlar sunuyor. Çalışanların şirketin misyon ve hedeflerine katılımını artırırlar. Çalışanların kendi sağlıklarını profesyonel başarı ile bağlantılı olarak görme olasılıkları daha yüksektir. Sağlıklı yaşam kültürü kuran şirketler böylece yalnızca daha odaklı ve meşgul olan, aynı zamanda bu kültürü kariyerlerine fayda sağlayan bir iş gücü kazanırlar."
3 - Çalışanlar sağlık programları istiyor.


Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu'ndan uzmanlar, sağlık ve sağlık programlarının genel algılarını çalışan ve işveren bakış açılarından tespit etmek için anketleri analiz ettiler. Veri analizi, çalışanların yaklaşık % 59,4'ünün programlara ilgili olduğunu ortaya çıkarmaktadır.


Bu istatistik gerçekte ne gösteriyor? Popüler görüşün sağlığımıza kurumsal katılım fikrini desteklediğini göstermektedir. Daha fazla şirket sağlık programlarını benimsedikçe, talep eden çalışan sayısı artacaktır.


Şirketler artık sağlık yöntemleri ve alt yapısını geliştirerek talepte kalabiliyorlar. Bu strateji, çalışan sağlığı iyi olması gereken bir faydaya dönüştüğü zaman değerli bir program olarak öne çıkıyor.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page