top of page

Uzaktan Çalışanlar Nasıl Motive Edilir?Uzaktan Çalışanlar Nasıl Motive Edilir?

Uzaktan çalışanlar, pandemiyle birlikte birçok işletme için değerli bir varlık haline geldi. Dünyanın her yerinden herhangi biriyle işbirliği yapabilme yeteneği, sadece yerel olarak aramaya kıyasla daha büyük yetenekler bulabileceğiniz anlamına gelir. Çok başarılı ve yetenekli uzaktan çalışanlar bulmuş olabilirsiniz, ancak onlara değer verdiğinizi biliyorlar mı?

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre;

Çalışanların% 65'inin bir yıl içinde iyi iş için herhangi bir şekilde takdir görmediğini ortaya koydu.

Bu nedenle, uzaktan çalışanlar işlerinde başarılıysa ve işinden memnunsanız onlara bunu gösterin. Bunu yaparsanız, başaralı çalışanları elde tutma şansınız daha yüksektir. Uzaktan çalışanlar nasıl motive edilirin yöntemleri.

Uzaktan Çalışanlara Motive Etmenin Yolları;
1. Önemli Günlere Dikkat Edin

Size uzaktaki çalışanlarınızın önemli günlerini ve kilometre taşlarını hatırlatması için alarmlar kurun. Doğum günleri, iş yıldönümleri veya size haber verdikleri diğer ilgili günler olabilir. Onlara Mutlu Yıllar dileyin ve diğer tatillerde hatırlayın. Bunun gibi jestler, çalışanlarınızın kendilerini ailenin bir parçası gibi hissetmelerini sağlayacaktır. Yılbaşı hediye sepetlerine buradan bakabilirsiniz
2. Düzenli Olarak Teşekkür Edin

Yapılan araştırmalara göre, çalışanların %70 yöneticilerinden duyduğu Teşekkür ederim kelimesiyle motivasyonlarının artığını söylüyor. Bu yüzden düzenli olarak "teşekkür ederim" diyerek çalışın. Bunu bir rutin haline getirin.

Bir çalışan bitmiş bir görev gönderdiğinde minnettarlığınızı ifade edin. Zamanlarını ve çabalarını buna yatırdılar ve "teşekkür ederim" ifadesini duymak, sırtlarına hafifçe vurmak gibi olur. 


Bunu yapmak tamamen ücretsiz ve çok kolay. Deneyin ve etkisini görün!
3. Uzaktan Çalışanlarınızı Toplantılara Dahil Edin

Uzaktan çalışanların çoğu projenin sadece bir bölümünü yapsa da, bu onların geri kalanından kesilmeleri gerektiği anlamına gelmez. Örneğin, bir web sitesi oluşturuyorsanız ve metin yazarlığı için uzaktan çalışan bir çalışanı tuttuysanız, web sitesinin ilerleyişini bilmeyi hak ediyorlar.


Yöneticilerinizle bir ilerleme gözden geçirme toplantısı ayarladığınızda, uzak çalışanı dahil edin. Video görüşmesine katılabilirler. Bu onlara, tıpkı herkes gibi o şirketin bir parçası olduklarını gösterecektir. Onlara fikirlerini paylaşmaları ve projeniz büyürken orada olmaları için bir fırsat verin.
4. Bir Takdir E-postası Yazın

Özel olarak bir e-postayı yalnızca çalışmaları için teşekkür etmeye ayırmak, takdirinizi vurgulayacaktır. O çalışanda değer verdiğiniz beceriler, neden mükemmel ekip üyesi olduklarını ve şirketinize nasıl katkıda bulunduklarını yazın.

Nazik sözler almak ve olumlu özellikleri hakkında duymak, çalışanların kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayacaktır.


5. Mesleki Gelişimi Teşvik Edin

Harvard Business yazarları ve araştırmacıları, kişisel ve mesleki gelişimin önemli bir motivasyon gücü olduğunu vurguladılar. Mevcut becerileri iyileştirmek ve profesyonel olarak geliştirmek, ortalama bir çalışanı çok başarılı bir çalışana dönüştürebilir. Buna işverenin cesaretini de ekleyin ve çalışan başarısı ve bağlılığı katlanarak artacaktır.

Çalışan düşünmüş olsun ya da olmasın, kariyerlerinde ilerlemelerine yardımcı olabilecek çevrimiçi bir kursa katılmalarını önerin. Ücretsiz çevrimiçi kurslar bulabilir veya kurs almaları için onlara ödeme yapabilirsiniz. Bu, yeteneklerine inandığınızın bir işareti olacaktır.
6. Bir Hediye Kutusu Gönderin

Bir hediye kutusu, harika bir iş çıkardığına dair fiziksel bir hatırlatma görevi görebilir. Çok para harcamanıza gerek yok, önemli olan niyettir. Satın alabileceğiniz çalışanlarınızla ilgili harika ve farklı hediye kutuları tercih edebilirsiniz.


Örneğin, Businessfundays çalışanlar için oluşturulmuş hediye kutuları hazırladık. Sizden geliyorsa ve minnettarlığınızı temsil ediyorsa, küçük bir hediye bile bir çalışan için dünya anlamına gelebilir.
7. Bireysel Başarı Sertifikası Oluşturun

Her çalışanın mutlaka olağanüstü bir yeteneği vardır. Bu yeteneği tanınmalı ve övülmelidir. Bunu yapmanın bir başarı sertifikasından daha iyi (ve daha kolay) bir yolu olabilir mi?


Bir çalışanın en iyi olduğu rolü, beceriyi veya görevi belirten kişiselleştirilmiş başarı sertifikaları oluşturun. "En çalışkan çalışan", "En pozitif ekip üyesi", "En iyi orijinal düşünür" vb. İçin bir sertifika olabilir.


Çalışanın istisnai olduğu bir özelliği seçin ve bu başarıyı sergileyin. Böylelikle hem kolay hem de çok düşük maliyetle çalışanlarınızı motive edebilirsiniz. Eğer sertifika konusunda yardım isterseniz bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.


8. Onlara Tatil Zamanını Sorun

Uzaktan çalışanlar tatile çıkıp dinlenmelerinin sizin için önemli olduğunu bilmelidir. Onlara tatil yapmak istedikleri zamanı önceden sorun. İşletmenizi buna uyacak şekilde düzenleyebilirsiniz. Bu size hiçbir şey kaybettirmez. Bazı çalışanlar belirli tatil günleri talep etmekten çekiniyor. İlk adımı atıp onlara diledikleri zaman izin alabileceklerini söyleyebilirsiniz.
9. İlerleme Fırsatları Sunun

Uzaktaki çalışanlarınıza onlardaki potansiyeli gördüğünüzü gösterin. Onlarla ilerleme fırsatları hakkında konuşun. Şirkette basamakları yukarı taşıyabileceklerini bilmek, onları daha iyisini yapmaya motive edecektir.

Quantum Workplace tarafından yapılan bir araştırmada çalışanlar, mesleki gelişim fırsatlarını en yüksek katılım faktörlerinden biri olarak listeledi. Uzaktaki çalışanların finansal veya kariyer gelişimi olasılığına sahip olduklarını bilmelerini sağlayın.

10. Onlara Ekstra Bir Gün İzin Verin

İyi bir hafta geçirdiyseniz ve beklediğinizden daha fazla iş yaptıysanız, uzaktaki çalışanınıza fazladan bir gün izin verin. Veya Cuma günü onlara günün geri kalanında izin alabileceklerini söyleyin.


Zaman hediyesi bazen şimdiye kadarki en iyi hediye olabilir.

Uzaktan çalışanlar, profesyonel ve kişisel yaşamlarını ayırmakta zorlanabilirler, bu nedenle onlara fazladan bir gün izin vermek rahatlama için bir itici güç olacaktır. Onlara zorunluluklarından uzak bir zaman hediye etmek, sıkı çalışmaları için onlara teşekkür sağlayacaktır.


Son düşünceler


Sıkı çalışmanın takdir edilmesi, çalışanların moralini, üretkenliğini artırır ve onların şirkete olan bağlılığını güçlü tutar. Çalışanlarınıza değer verdiğinizi göstermenin bu basit yolları, onları yalnızca ekibinizin bir parçası olarak tutmakla kalmaz, aynı zamanda işlerini de geliştirebilirler. Takdir göstermek için çok fazla çaba harcamanıza gerek yok.


Tek ihtiyacın olan biraz zaman ve nazik sözler. Harika bir çalışanın buna layık olduğuna katılmıyor musunuz?

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page